AMBALAJ SEKTÖRÜNDEKİ YENİLİKLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

AMBALAJ SEKTÖRÜNDEKİ YENİLİKLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

2 Aralık 2016

Gıda ve gıda dışı tüm endüstrilerin çözüm arayışları ve yatırımları için bölgesinin en çok tercih edilen ticari buluşma noktası 22. Avrasya Ambalaj Fuarı, 2-5 Kasım 2016 tarihleri arasında Tüyap’da gerçekleştirildi. Her yıl ambalaj sektörünün önemli markalarını ve sektör profesyonellerini bir araya getiren fuar, bu yıl 6000’i yurt dışından 55 binin üzerinde nitelikli ziyaretçiyi aynı çatı altında toplayarak büyük bir başarıya imza attı.

REED TÜYAP Fuarcılık ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) işbirliğinde, Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (SEPA) desteğiyle düzenlenen fuar; 45 ülkeden 1114 firma ve firma temsilciliği katılımıyla gerçekleşti.

Ambalaj sektörünün en önemli buluşma platformu olan Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 94 farklı ülkeden 6000’i yurtdışından 55 binin üzerinde nitelikli ziyaretçi ve Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahra Altı, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya ve Kafkasya’dan 900’ün üzerinde nitelikli üst düzey alıcıya ev sahipliği yaptı.

Ambalaj baskı teknolojileri

Birçok yeniliğe de ev sahipliği yapan fuarın en dikkat çekici alanı Ambalaj Baskı Teknolojileri Özel Bölümü Printpack oldu. Baskının ambalajdaki öneminin artması ve fark yaratan yatırımların tüketicilere daha çok hitap etmesi için oluşturulan Ambalaj Baskı Teknolojileri Oluklu Mukavva – Kağıt – Karton Ambalaj Üretim Teknolojileri Özel Bölümü Printpack; fuar kapsamında katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getiren en önemli platform oldu. Ayrıca fuarda, Drinktech, İçecek ve Sıvı Gıda Teknolojileri Özel Bölümü de dikkat çekti.

Genç tasarımcılar ödüllendirildi

ASD ve REED TÜYAP işbirliğinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması Ödül Töreni de fuar esnasında yapıldı. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir sektör oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmada ilk üç dereceyi paylaşan finalistler, 5 bin TL, 3 bin TL ve 2 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. İlk üç dereceyi paylaşan tasarımcılar ayrıca ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu kazanarak, öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs kazanma hakkına sahip oldu. Yarışmada dereceye giren finalistlerin projeleri fuarda sergilendi.